Kronik hastalığı olana 5 bin 100 TL ödeme kararı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kronik hastalığı olanlar için yeni bir yardım kampanyası başlattı. Buna göre SGK'dan kronik rahatsızlığı olduğuyla ilgili belge alanlar için aylık 5 bin 100 TL maaş ödemesi yapılacak.

Kronik hastalığı olana 5 bin 100 TL ödeme kararı

Türkiye’de yaşanan gıda enflasyonu vatandaşları sürekli zor duruma sokarken gözler hükümet tarafından yapılacak sosyal yardımlara çevrilmişti. Beklenen haber ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kronik hastalarla alakalı özel bir maddi destek programı yapmaya karar verdi. Yapılan yeni programa göre, kronik hastalıklarla mücadele edenler için aylık 5 bin 100 lira nakit yardım desteği yapılacak. Bu şekilde çalışmakta güçlük yaşayanlara ek bir gelir geçim kaynağı sağlanacak. Bunun için yalnızca hastalıkla ilgili belgeyi yetkili kuruma ulaştırmak gerekebilir.

Başvurular nereye yapılacak?
Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bizzat yapılacak. Başvuru sırasında hastanın sağlık durumu detaylı bir biçimde incelenecek ve bu yardımın kişiye verilip verilmeyeceği konusunda karar verilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunmuş olduğu bu maddi destek, kronik hastalıkları olan kişiler için ekonomik destek sunup, onların hayatlarını daha iyi bir şekilde yaşamalarına katkı sağlıyor.

Kronik hastalık yardımı şartları nedir, ne kadar?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni sosyal yardım miktarlarının ne kadar olacağını açıkladı. Bu yardımlar esnasında kronik hastalık yardımı da konunun içerisinde yer aldı. Kronik hastalığı olan vatandaşlar, Kronik hastalık yardımı başvuru şartları şartlarının neler olduğunu ve kronik hastalık yardımlarının ne kadar olduğunu, başvurunun nasıl yapıldığını araştırmaya başladı.

Sağlık raporu olan kronik hastalar ya da hayatlarını cihaza bağlı devam ettiren vatandaşlar için ek ödeme yapacaklarını da ifade eden Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın yapmış oldukları başvurusu sırasında hastalıkla ilgili raporunu sisteme işlemesi zorunlu olacak. Hastalarımızın yaşamış olduğu hanelere, belirlemiş olduğumuz destek tutarına ilave olarak yüzde 5 fazladan ödeme yapacağız” ifadelerine yer verdi.