Şişecam'ın yönetim kurulu başkanı değişti

2006 yılından bu yana Şişecam’da olan Prof. Dr. Ahmet Kırman, kendi isteğiyle şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrıldı. Kırman’ın yerine başkanlık görevini 1 Temmuz’dan itibaren Adnan Bali üstlenecek.

Şişecam'ın yönetim kurulu başkanı değişti

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Adnan Bali getirildi. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, 28 Haziran’da yapılan yönetim kurulu toplantısında Prof. Dr. Ahmet Kırman’ın istifasıyla boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle Adnan Bali’nin üstleneceği belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan bir diğer açıklamada da Şişecam’ın Ahmet Kırman liderliğinde önemli başarılara imza attığı ve global bir şirket haline geldiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

“BÖLGESEL LİDERLİĞİ AŞIP GLOBAL BİR ŞİRKET HALİNE GELDİ”

“Şirketimize 2006 yılından bu yana değer katan, başarılarıyla Şişecam’ın sektörlerinde global ölçekte saygın ve etkili bir oyuncu olmasını sağlayan Yönetim Kurulu Başkanımız ve Murahhas Üyemiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Kırman, kendi isteğiyle 1.7.2024 itibariyle görevden ayrılma kararı almıştır. 2006 yılında, Şişecam’a emek vermeye başladığı ilk günden bu yana elde ettiği başarılarla şirketimizi her alanda ileriye taşıyan, Prof. Dr. Ahmet Kırman liderliğinde çok önemli başarılara imza atan kurumumuz, onun vizyonu ile bölgesel liderliği aşıp global bir şirket haline gelmiştir. Prof. Dr. Ahmet Kırman, ilham veren liderliği ile şirketimizin geleceğe hazır hale gelmesini sağlayan globalleşme, birleşme, dijitalleşme, dönüşüm gibi adımlarının önünü açmıştır.”
Açıklamada Prof. Kırman’ın Şişecam’da göreve başladığı 2006 yılı ile 2023 yıl sonu performansı karşılaştırıldığında şirketin cirosunun euro bazında yaklaşık 3.5 kat artış gösterdiği de ifade edildi ve şöyle denildi:

ATATÜRK’ÜN VİZYONU DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Uluslararası satışlarımızın toplam satışlarımız içindeki payı yüzde 50’lerden yüzde 60’lara çıkmıştır. Kıtalara yayılmış olsa da birbirine gönül bağı ile kenetlenmiş büyük bir aile olan Şişecamlıların sayısını 15 binden 24 bine kadar yükselmiştir. Şişecam, onun liderliği ile sadece finansal anlamda değil, aynı zamanda kurumsallaşma kültürünün gelişimi anlamında da büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Prof. Dr. Ahmet Kırman’a tüm emekleri ve Şişecam’a kattıkları için minnet duyuyor, kendisine bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk diliyoruz. Bunun bir bayrak yarışı olduğunu biliyoruz. 1935 yılında yanan ilk fırınımızla harlanan Şişecam meşalesini kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün vizyonu doğrultusunda geleceğe taşımak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Türkiye İş Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Adnan Bali, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

1986 yılında İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlayan Sayın Adnan Bali, Fon Yönetimi Müdürlüğü’nde 1994 yılında Müdür Yardımcısı, 1997 yılında Grup Müdürü olarak görev yaptı, 1998 yılında ise Fon Yönetimi Müdürü olarak atandı. 2002 yılında Şişli Şubesi, 2004 yılında Galata Şubesi Müdürü olan Sayın Bali, 30 Mayıs 2006 tarihinde Genel Müdür Yardımcılığına yükseltildi, 1 Nisan 2011 tarihinde ise Türkiye İş Bankası A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı.

31 Mart 2021 ve 30 Mart 2023 tarihlerinde Türkiye İş Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğine, 1 Nisan 2021, 25 Mart 2022, 31 Mart 2023 ve 29 Mart 2024 tarihlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.