Murat Ülker'in dolandırıcılarla savaşı... Sosyal medya devlerine sitem etti

Forbes listesine göre kişisel serveti 5.2 milyar dolar ile Türkiye’nin en zengin iş insanı olan Murat Ülker sosyal medya hesabı üzerinden hem dolandırıcılara hem de sosyal medya platformlarına sitem etti.

Murat Ülker'in dolandırıcılarla savaşı... Sosyal medya devlerine sitem etti

Yapay zeka ve deep fake teknolojisi dolandırıcıların yeni kaynağı oldu. Ünlü şarkıcı ve oyuncuların yüzünü ve sesini kullanarak sosyal platformlar üstünden insanları dolandıran şahıslar iş insanlarını da hedefe koydu.

Forbes listesine göre kişisel serveti 5.2 milyar dolar ile Türkiye’nin en zengin iş insanı olan Murat Ülker'in yapay zeka ile oluşturulan bir görüntüsü Facebook üzerinden reklamlı bir şekilde dolaşıma sokuldu. Durumu fark eden bir kullanıcı, LinkedIn üzerinden Murat Ülker'e ulaşarak, "Murat bey sosyal medyada sizin adınızı kullanarak insanları dolandıran bir paylaşım dolaşıyor ilgilenirseniz çok sevinirim gönderdiğim bağlantı da paylaşım duruyor" mesajını paylaştı.

Mesajı ve sahte videoyu gören Murat Ülker, "Ne yazık ki bu dolandırıcılık, inşallah kapılan olmaz. Şikayet ediyoruz. Fakat sosyal medya şirketleri çok yavaş hareket ediyor. Bu tip sponsorlu (reklamlı) yayınları nedense engellemeleri çok üzün sürüyor. Halbuki porno konusunda ve siyasi hassasiyetlerine göre siz daha giriş yapmadan engelleyebiliyorlar" yanıtını verdi.