THY, yönetim kurulu görevlendirmelerini duyurdu

THY Yönetim Kurulu, yönetim kurulu görev süresi sonuna kadar görev yapmak üzere Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın Yönetim Kurulu Başkanı, Şekib Avdagiç'in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atadı

THY, yönetim kurulu görevlendirmelerini duyurdu

THY Yönetim Kurulu, Prof. Dr. Ahmet Bolat'ı Yönetim Kurulu Başkanı, Şekib Avdagiç'i Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmak üzere atadı. Ayrıca, Prof. Dr. Ahmet Bolat İcra Komitesi Başkanı, Şekib Avdagiç İcra Komitesi Başkan Vekili olarak atanırken, Doç. Dr. Murat Şeker, Dr. Melih Şükrü Ecertaş ve Ramazan Sarı İcra Komitesi Üyesi olarak görevlendirildi.

THY tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, "Yönetim Kurulumuz, yönetim kurulu görev süresi sonuna kadar görev yapmak üzere Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Şekib Avdagiç'in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atanmasına karar vermiştir" ifadesi yer aldı. Açıklamada, şöyle devam edildi: "Aynı zamanda Ortaklığımız Yönetim Kurulunca Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın İcra Komitesi Başkanı, Şekib Avdagiç'in İcra Komitesi Başkan Vekili olarak; Doç. Dr. Murat Şeker, Dr. Melih Şükrü Ecertaş ve Ramazan Sarı'nın ise İcra Komitesi Üyesi olarak atanmasına karar verilmiştir."

THY, yönetim kurulu görevlendirmelerini duyurdu - Resim : 1

Prof. Dr. Ahmet Bolat kimdir?
959 Konya doğumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1984’te A.B.D.’de Stanford Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını, 1988’de University of Michigan’da Endüstri ve Operasyonlar Mühendisliği bölümünde doktorasını tamamlamıştır.

Prof. Dr. Bolat iş hayatına 1981’de Yıldız Kalıp Şirketi’nde tasarım ve üretim mühendisi olarak başlamıştır. 1985 ve 1988 yılları arasında University of Michigan’da araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi görevlerinde bulunmuştur. 1988’den 2005’e kadar olan dönemde Riyad King Saud University’de Endüstri Mühendisliği Departmanın’da yardımcı doçent, doçent ve profesör pozisyonlarında görev almıştır.

2005 yılında Türk Hava Yolları’nda Yatırım Yönetimi Başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Bolat, 2012-2022 yılları arasında Türk Hava Yolları’nda Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji) Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Görev süresi boyunca Türk Hava Yolları’nın stratejik büyüme planını yönetmiş ve Türk Hava Yolları filosuna gereken uçakların temini sürecinde görev alan ekibin başında yer almıştır. Uluslararası İlişkiler ve İttifaklar’dan da sorumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat, Devlet İlişkileri konularını ve havayolu ortakları ile ticari anlaşmaları yönetmiş, iyileşen ikili ilişkiler ile ortaklık ve uçuş ağı gelişimini sağlamıştır. Prof. Dr. Ahmet Bolat ayrıca Türk Hava Yolları’nın İttifak seçim projesinin fizibilite çalışmalarına liderlik etmiştir. Prof. Dr. Ahmet Bolat 2022 yılı itibarıyla Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak atanmıştır.

THY, yönetim kurulu görevlendirmelerini duyurdu - Resim : 2

Şekib Avdagiç kimdir?
1959 yılında Zenica’da (Bosna-Hersek) doğdu. Almanya-Köln’de başladığı ilk öğretimini ve orta eğitimini İstanbul’da tamamlayarak, 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 1988’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletmecilik İhtisas Programını derece ile bitirdi. Otomotiv tedarik sanayiinde faaliyet gösteren şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve yönetici olarak görev yapıyor. İngilizce ve Boşnakça bilen Avdagiç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Nisan 2018’den itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. 31 Mayıs 2023’ten itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcılığı görevini ifa ediyor.

Eylül 2019’dan itibaren Tuna Ticaret Odaları Birliği Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte. Ocak 2022’den itibaren Bağımsız Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak Türk Hava Yolları yönetiminde yer alıyor. 11 Temmuz 2023 tarihinde Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanlığı vazifesi devir aldı.

Avdagiç MÜSİAD’ın 1990 yılında kuruculuğunu yapan 12 kişiden biri oldu ve 2000 yılına kadar Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

1995’de İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi seçildi. İTO’da 2005-2009 arası Yönetim Kurulu Üyesi, 2009-2013 arası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013-2018 arası Meclis Başkanlığı vazifelerinde bulundu.

2009 – 2011 yılları arasında 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev aldı. 2013 – 2019 yılları arasında Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi.

Ayrıca; İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, TUGEV (Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı), ICVB (İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu) ile İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak; Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak; DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ve TAYSAD’da (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olarak; Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nde Mütevelli Heyeti Üyesi olarak; İstanbul Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu ile YÖK - Üniversite Sanayi Işbirliği (ÜSİ) Komisyonunda ise üye olarak yer alıyor.