Amerika bu reklamı tartışıyor: Müstehcenlik mi, cinsiyetçilik mi?

Amerika'da yemek kitapları yazan Molly Baz'ın 'emzirme ürünleri' satan Shewl markası için kameraların karşısına geçtiği reklam afişlerinin kaldırılması tartışma yarattı.

Amerika bu reklamı tartışıyor: Müstehcenlik mi, cinsiyetçilik mi?

Annelik ve emzirme üzerine bir billboard reklamı New York'un Times Meydanı'nda bir tartışmaya yol açtı.

Tartışma yaratan reklam, yemek kitabı yazarı Molly Baz'ın rol aldığı, emzirme markası Shewl için hazırlanan reklam afişiydi.

Reklam afişinde Molly Baz’ın çıplak göğüslerinin üzerine stratejik olarak yerleştirilmiş ‘emzirme kurabiyeleri’ bulunuyordu.

REKLAMLAR “MÜSTEHCENLİK” GEREKÇESİYLE KALDIRILDI

Kapsayıcı emzirme markası Swehl'i tanıtmayı amaçlayan reklam afişleri Times Meydanı’nda tartışma yaratmasının ardından birkaç gün sonra kaldırıldı.

Swehl'in “Sadece Süt Ekle” kampanyasının bir parçası olan reklam afişi , Anneler Günü'nde emzirmeyi normalleştirecek şekilde hazırlanıp tasarlanmıştı. Ancak civardaki reklamların gösterimini denetleyen Clear Channel Outdoor, gelen tepkilerin ardından içerik kurallarının ihlal edildiğini öne sürerek billboardlardan tüm kampanya fotoğraflarını kaldırdı.

SOSYAL MEDYADA MOLLY BAZ’A DESTEK YAĞDI

Clear Channel'ın kararı ise sosyal medyada başka bir kesim tarafından tepkiye sebep oldu.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Times Meydanı’nda çok daha cinsel ve müstehcen sayılabilecek içerik olmasına rağmen annelikle ilgili ‘doğal’ bir afişin müstehcen sayılmasını eleştirdi.

Molly Baz da sosyal medya hesabından "Times Meydanı'ndaki diğer reklam panolarının manzarasına bir bakın, sanırım ironiyi göreceksiniz. Reklamlarda erkek bakışını tatmin ettiği sürece iç çamaşırı giymek sorun olmuyor." yazdı.

BLOOMBERG’E KONUŞAN BİR UZMAN: RAHATSIZ EDİCİ OLAN ÇIPLAKLIK DEĞİL, SAHTE BİLİM

Bloomberg’de yer alan habere göre ise Molly Baz'ın emzirme kurabiyesi reklamındaki çıplaklık rahatsız edici değil. Rahatsız edici olan reklamı yapılan ‘emzirme bilimi’ denilen sahte bilim.

İKİ YENİ ŞİRKET DEVREYE GİRDİ: REKLAMLAR YENİDEN TIMES MEYDANINA ASILACAK

The New York Times gazetesinde yer alan habere göre ise Molly Baz’ın odağında olduğu reklam afişleri için iki yeni şirket alanlarını açmak üzere devreye girdi.

Habere göre Molly Baz ve hamile karnı, yapay elmas bikinisi ve göğüsleri sansürsüz olarak yeniden Times Meydanı'nda olacak.

"Sadece Süt Ekleyin" yazan orijinal görseller artık önümüzdeki üç hafta boyunca Seed reklam panosunun yanında "Sevgili Molly, Neyse ki (laktoz) intoleransı değiliz." mesajıyla yayınlanacak.